DZIAŁALNOŚĆ KULTURALNA i sportowa


wydatki na kulturę w 2021 r.

2 979 108

+40,22%

do roku 2020


dotacja podmiotowa dla domów i Ośrodków Kultury, Świetlic i klubów w 2021 r.:

1 010 000

+24,69%

do roku 2020


Wydatki zrealizowane w ramach kultury fizycznej i sportu w 2021 r.

2 769 175

+7,47%

do roku 2020

W ramach wydatków zrealizowanych w 2021 r. w obszarze kultury fizycznej i sportu zawiera się budowa świetlicy wiejskiej w miejscowości Sobów na kwotę 984.314,00 zł.



najważniejsze wydarzenia kulturalne w 2021 r.



XXVII Festiwal Muzyczny imienia Krystyny Jamroz

W Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Królowej Rodzin w Ożarowie odbył się koncert w ramach Festiwalu Muzycznego imienia Krystyny Jamroz, który był nagrywany przez TVP 3.

Podczas koncertu wystąpili: duet akordeonowy: Hubert Giziewski i Iwo Jedynecki oraz artystki z Litwy: Vilija Kuprevičienė - sopran, Alexandra Žvirblytė - fortepian.

Zdjęcie przedstawia artystki na Festiwalu Muzycznym w Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej.
 Zdjęcie przedstawia artystów na Festiwalu muzycznym w Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej.
Zdjęcie Burmistrza Ożarowa i księdza na Festiwalu Muzycznym.
Zdjęcie widowni oglądającej występy na Festiwalu Muzycznym.
Zdjęcie przedstawia osoby bijące brawo.


koncert miłość ci wszystko wybaczy

Koncert po raz kolejny był wydarzeniem artystycznym w środowisku Gminy Ożarów. W programie znalazły się wiersze, arie, piosenki i duety o miłości.

Koncert rozpoczął się utworem nastrojowym „Pozdrowienia miłości” Edgara Elgara. Następnie słuchacze usłyszeli najpiękniejsze utwory muzyki poważnej i współczesnej, rozrywkowej, których tematem jest miłość. Nie zabrakło słów wspaniałego hymnu o miłości: „Usta milczą, dusza śpiewa, kochaj mnie, bez miłości świat nic nie wart, kochaj mnie”.

Jako solistka wystąpiła Marzena Trzebińska - sopran, która jest śpiewaczką operową, obdarowaną wspaniałym głosem. Śpiewa sopranem lirycznym, występując w Filharmonii Świętokrzyskiej oraz na różnych koncertach na terenie całego kraju. Obok niej śpiewał Łukasz Gaj - tenor, który w 2008 r. ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie śpiewu. Od 2009 r. jest solistą Opery Wrocławskiej. Jego repertuar obejmuje m.in. role: Nemorina - „Napój miłosny”, Ferranda - „Cosi fan tutte”, Tamina - „Czarodziejski flet”, Don Ottavia - „Don Giovanni”, Hrabiego Almavivy - „Cyrulik sewilski”.

Towarzyszył im Strauss Ensemble, zespół muzyki wiedeńskiej, działający od 1999 r., który tworzą muzycy Filharmonii Świętokrzyskiej. Repertuar zespołu jest bardzo bogaty i zróżnicowany, to muzyka Straussów, walce, polki, galopy, marsze, czardasze oraz fokstroty, muzyka popularna, filmowa i taneczna. W składzie zespołu wystąpili: Artur Jaroń - fortepian, założyciel zespołu, Ludmiła Worobec-Witek - skrzypce, kapelmistrz, Jacek Hodur - wiolonczela, Krzysztof Sokołowski - kontrabas, Agnieszka Wolska - flet, Dariusz Kozieł - klarnet. Bogusława Olczyka tym razem na perkusji zastąpił Janusz Młynarczyk.

Między utworami muzycznymi najpiękniejsze wiersze o miłości w polskiej poezji Piotr Zawadzki, na co dzień znany z Radia eM. Usłyszeliśmy między innymi utwory Bolesława Leśmiana, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Jonasza Kofty.

Zdjęcie przedstawia występ orkiestry na scenie.
Zdjęcie przedstawia śpiewającego artystę i orkiestrę na scenie.
Zdjęcie przestawia mężczyznę przy mikrofonie.
Zdjęcie przedstawia wręczenie kwiatów artystce.
Zdjęcie przedstawia wręczenie kwiatów artyście.


koncert z fletem i harfą

W Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Królowej Rodzin odbył się koncert muzyki poważnej. Utwory mistrzów muzyki światowej wykonali: Łukasz Długosz, Agata Kielar-Długosz - flety, Małgorzata Zalewska - harfa.

Zdjęcie przedstawia artystów grających na fletach i harfie.
Zdjęcie kobiety z fletem w ręku.
Zdjęcie przedstawia wręczanie kwiatów przez Burmistrza Ożarowa.
Wręczanie kwiatów artystom przez Burmistrza Ożarowa.
Zdjęcie artystów z kwiatami.


piknik Ożarów

28 sierpnia odbył się na Placu Targowym przy ulicy Kościuszki Piknik Ożarów, który zorganizowała gmina wspólnie z cementownią. Mimo nieprzyjaznych prognoz, dopisała pogoda. Mieszkańcy wspaniale bawili się do późnych godzin nocnych.

Impreza odbywała się z zachowaniem rygorów sanitarnych. Na teren przed sceną było wpuszczanych jedynie 250 osób niezaszczepionych. Prowadzona była ewidencja osób, które posiadały Unijny Certyfikat Covid.

Podczas pikniku został zorganizowany pokazowy trening dla piłkarzy. Prowadzącym był Jacek Zieliński, znany polski szkoleniowiec, mistrz Polski z Lechem Poznań, z sukcesami pracował w wielu polskich klubach. Temat zajęć brzmiał: funkcjonalny trening szybkości.

Po zajęciach na stadionie Alitu, zorganizowany został panel dyskusyjny z udziałem trenera Jacka Zielińskiego oraz byłego znanego bramkarza Radosława Majdana i Rafała Lasockiego, byłego gracza kilku klubów ekstraklasy, obecnie trenera.

Wielu mieszkańców zarówno młodych, jak i starszych uczestniczyło w dwóch rajdach, jednym rowerowym o długości 20 kilometrów, drugim z kijkami nordic walking o długości 5 kilometrów.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy Strong Manów. Z powodzeniem w pikniku brały udział panie z Kół Gospodyń Wiejskich, które na swoich stoiskach prezentowały własne produkty i wyroby. Atrakcją były konkursy kulinarne, pokaz gotowania na żywo. Zainteresowanie wzbudzała strefa lokalnych rzeźbiarzy, gdzie odbywały się rozmowy z lokalnymi twórcami.

Młodzież z Zespołu Szkół imienia Marii Skłodowskie-Curie prezentowała pokazy udzielania pierwszej pomocy, ratownictwa medycznego. Z kolei pokazy ratownictwa drogowego oglądaliśmy w wykonaniu strażaków z Państwowej Straży Pożarnej w Opatowie oraz druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej z Ożarowa.

W części artystycznej wystąpili wychowankowie Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury: Inez Czajkowska, Zuzia Pastuszka, Ala Śmielak, Oskar Juryś, solistki z zespołu Seven Heaven. Nie zabrakło dmuchańców dla dzieci, gier, zabaw i konkursów. W godzinach wieczornych odbyła się dyskoteka z didżejem oraz pokaz laserowy.

Zdjęcie Radosława Majdana na Pikniku Ożarów.
Zdjęcie Władz Ożarowa i Radosława Majdana.
Zdjęcie kobiet w strojach ludowych mówiących do mikrofonu.
Zdjęcie młodzieży siedzącej pod białym namiotem.
Zdjęcie dzieci przy dmuchanych zamkach na pikniku Ożarowa.
Zdjęcie przedstawia malowanie twarzy.
Zdjęcie mężczyzn w pomarańczowych kamizelkach jadących na rowerach.


obchody święta niepodległości

Obchody Święta Niepodległości 11 Listopada w Ożarowie rozpoczęły się od mszy świętej w intencji Ojczyzny w miejscowym kościele parafialnym. Po nabożeństwie mieszkańcy przybyli pod Pomnik Niepodległościowy i uczestniczyli potem w koncercie, który odbył się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury.

Burmistrz Ożarowa Marcin Majcher, Przewodnicząca Rady Miejskiej Halina Dragan i Wiceburmistrz Paweł Rędziak złożyli wieniec przed Pomnikiem Niepodległościowym na Placu Wolności. Wiązanki składali również przedstawiciele radnych, szkół i jednostek gminnych, policjanci, strażacy i strażnicy miejscy.

Następnie mieszkańcy przeszli do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie odbył się koncert artystyczny. Na początku młody pianista Olaf Jurkowski wykonał dwa utwory: „Fraszkę c-dur” Mieczysława Karłowicza i „Mazurka f-dur” Fryderyka Chopina.

Wystąpił w nim chór „Żar Ożarowa”, który działa przy Klubie Seniora. W jego wykonaniu usłyszeliśmy wiązankę popularnych pieśni legionowych, patriotycznych, między innymi Pierwszą kadrową, Przybyli ułani pod okienko, Legiony Ułani, ułani, Wojenko, wojenko. Liczący 18 osób chór działa pod kierunkiem Dariusza Jurkowskiego z Ostrowca Świętokrzyskiego.

W części poetyckiej odczytane zostały wiersze wybitnych polskich poetów. Przejmująco zabrzmiały słowa Katechizmu młodego Polaka w recytacji małego chłopca.

Uroczystości patriotyczne w Ożarowie uświetniła parada motocyklowa, która przejechała przez miasto.

Zdjęcie strażnika miejskiego niosącego winiec kwiatów.
Zdjęcie osób na obchodach święta Niepodległości.
Zdjęcie przestawia obchody Święta Niepodległości.
Zdjęcie władz Ożarowa na obchodach święta Niepodległości.
Zdjęcie Burmistrza Ożarowa przemawiającego przez mikrofon przy Pomniku Niepodległości.
Zdjęcie Funkcjonariuszy Policji i dziewczynki przy pomniku Niepodległości.


odznaczenia dla jubilatów

Grupa jubilatów obchodzących 50-lecie związku, czyli Złote Gody, otrzymała w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury specjalne odznaczenia „Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie". Spotkanie poprzedziła Msza Święta w miejscowym kościele.

Po wręczeniu odznaczeń i listów gratulacyjnych odbył się koncert w wykonaniu podopiecznych Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Wystąpił zespół folklorystyczny Ożarowiacy, który wykonał wiązankę ośmiu popularnych pieśni z regionu, o Ożarowie, Wiśle, pobliskiej okolicy: Dziwują się ludzie, Powiedz mi wodo, Chatka, Na moim ganecku, Siwy gołąbeczek, Nic ni mom, nic ni mom, Przy staweczku, Za las chłopcy. Popularne utwory z regionu zaprezentowała kapela Ożarowskie Andrusy w składzie: Marcin Karabin, Janusz Sadło, Janusz Błaszczyk. Zaprezentowały się solistki Sławomira Lutyńskiego z okrojonego składu zespołu Seven Heaven: Zuzanna Pastuszka, Aleksandra Bęczkowska, Gabriela Bielawa, Gabriela Dziuba, Agata Smyła. W ich wykonaniu usłyszeliśmy: Kwiat jednej nocy, Kiedy będziesz zakochany, Tyle wdzięku.

Uroczystości "Złote Gody" zdjęcie par i władz Ożarowa - zdjęcie nr 1.
Uroczystości "Złote Gody" zdjęcie par i władz Ożarowa - zdjęcie nr 2.
Zdjęcie seniorów odbierających odznaczenia od Burmistrza Ożarowa (1).
Uroczystości "Złote Gody" zdjęcie par i władz Ożarowa - zdjęcie nr 3.
Zdjęcie seniorów odbierających odznaczenia od Burmistrza Ożarowa (2).


nagroda za pracę społeczną

Podczas sesji Rady Miejskiej Burmistrz Marcin Majcher podziękował twórcy i właścicielowi Muzeum Wsi w Maruszowie Edwardowi Ziarce za pracę społeczną i przekazał mu w nagrodę nowy laptop. Burmistrz przekazał laptop, by służył jako okno na świat.

Właściciel Muzeum Wsi z dumą mówił o tym, że teraz przyjeżdżają do niego goście z Kielc, Lublina, z całej Polski i nawet z zagranicy. Często słyszy, że niektórzy czują się u niego lepiej niż w Tokarni, bo jest tu utrzymany klimat. Edward Ziarko wyjaśnił, że w przeniesionym przez niego budynku kościoła nie można odprawiać nabożeństw obrządku rzymsko-katolickiego, ale mogą odbywać się w nim imprezy kulturalne, na przykład Międzynarodowe Festiwale Muzyki imienia Krystyny Jamroz. Akustyka bowiem jest w środku wspaniała i można śpiewać bez mikrofonu.

Zdjęcie Burmistrza Ożarowa i innych osób w sali.
Zdjęcie przedstawia przekazanie nagrody za prace społeczną w Gminie Ożarów.



pozostałe wydarzenia kulturalne w 2021 r.

zorganizowane lub współorganizowane

przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury im. Aleksandra Patkowskiego w Ożarowie



  • Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

  • Nagranie filmu o wystawie malarstwa „Pińczowskie klimaty” (dyskusja i reportaż z wystawy)

  • Dwa spektakle „Pół na pół”,

  • Dzień Dziecka organizowany przez ZSO im. E. Szylki w Ożarowie na Stadionie Miejskim

  • Rozpoczęcie wakacji - festyn, spektakl dla dzieci teatr „Blaszany Bębenek”

  • Plener malarski w miejscowości Nowe

  • 15. Festiwal Grand Off, Święto Naleśnika w Maruszowie

  • Otwarcie świetlicy w Sobowie

  • Dożynki parafialne w Ożarowie i Słupi Nadbrzeżnej

  • Festyn na zakończenie wakacji i spektakl teatralny dla dzieci

  • Plener malarski dla dzieci w miejscowości Nowe

  • Festiwal „Ucho Igielne”

  • 100. lecie OSP w Lasocinie

  • Festyn rodzinny organizowany przez radnych Rady Miejskiej w Ożarowie

  • Dożynki parafialne

  • 20. lecie Stowarzyszenia „INICJATYWA”

  • Dzień Przedszkolaka organizowany przez PP w Ożarowie

  • Koncert muzyki poważnej „Z klasyką przez Polskę”

  • 40. lecie ZS im. Marii Skłodowskiej Curie w Ożarowie

  • Zabawa andrzejkowa dla dzieci

  • Spotkanie Mikołaja z dziećmi organizowane przez Radnych Rady Miejskiej w Ożarowie

  • Wizyta Świętego Mikołaja w domach



kryta pływalnia neptun w Ożarowie w 2021 r.



Zdjęcie basenu krytego.
Zdjęcie zjeżdżalni na basenie.
Zdjęcie basenu.


baza lokalowa

Powierzchnia zabudowy pływalni wynosi: 1.592 m, powierzchnia użytkowa 2.700 m2, a kubatura 11.450 m3. Pływalnia składa się z basenu sportowego 6-torowego, o długości 25 m i głębokości od 120 do 180 cm, podświetlanego basenu rekreacyjnego o długości 11 m i głębokości od 75 do 120 cm z mini zjeżdżalnią oraz zjeżdżalni rurowej o długości 72 m.

Kryta Pływalnia NEPTUN jest obiektem w pełni przystosowanym do obsługi osób niepełnosprawnych. Posiada podjazd dla wózków inwalidzkich, ciąg szatniowy, natryski oraz toalety umożliwiające bezproblemowe korzystanie przez niepełnosprawnych. W obiekcie zainstalowana jest sauna sucha. Obiekt nasz posiada elektroniczny system obsługi klienta pozwalający na ciągłą obsługę klientów.

Stadion Miejski składa się z działek o łącznej powierzchni 5,7186 ha położonych w Ożarowie przy ul. Leśnej 2, na których znajdują się: budynek zaplecza sportowego, budynek zaplecza treningowego, budynek zaplecza technicznego, trybuny widowiskowe kryta i otwarta, boisko główne, boisko treningowe, boisko o nawierzchni sztucznej, bieżnia lekkoatletyczna, skocznia do skoku wzwyż, rozbieżnia lekkoatletyczna do skoku w dal, rzutnia do pchnięcia kulą, dwa korty tenisowe, boisko wielofunkcyjne i plac zabaw dla dzieci oraz budowle niezbędne do prawidłowego funkcjonowania nieruchomości.


korzystanie z pływali i stadionu

Korzystanie z obydwu obiektów tj. pływalni oraz stadionu w 2021 r. było uwarunkowane ograniczeniami wprowadzanymi Rozporządzeniami Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii COVID-19. Na przestrzeni 2021 r. obydwa obiekty były całkowicie zamknięte dla korzystających lub częściowo otwarte wyłącznie dla klubów i kadry narodowej polskich związków sportowych zgodnie z zaleceniami wydawanymi przez Głównego Inspektora Sanitarnego w okresie pandemii COVID-19.

Z Krytej Pływalni "NEPTUN" w 2021 r. skorzystało tylko 30.334 osoby indywidualne i grupy szkolne.

W zajęciach wychowania fizycznego w 2021 r. brali udział uczniowie z terenu Gminy Ożarów uczący się w ZSO im. E. Szylki, Zespole Szkół w Ożarowie oraz ze Szkół Podstawowych z Janowic, Pisar i Lasocina.

Prowadzone były zajęcia dla seniorów z Ożarowskiej Akademia Seniora, seniorów z Powiatu Opatowskiego oraz osób indywidualnych. Z pływalni korzystali podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Ożarowie, Domu Pomocy Społecznej w Sobowic.

Uczniowski Klub Sportowy „Neptun” Ożarów prowadził zajęcia pływackie z elementami gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej dla 2 grup - 30 osób dofinansowane z Ministerstwa Sportu Turystyki - L'epartament Sportu dla Wszystkich.

UKS „Neptun” Ożarów dostał również dofinansowanie ze środków programu „Klub 2021” z Ministerstwa Sportu i Turystyki, za które został zakupiony sprzęt pływacki.

W 2021 r. kontynuowana była współpraca z Wojewódzkim Szkolnym Związkiem Sportowym w Kielcach w celu realizacji „Programu powszechnej nauki pływania pn. „Umiem pływać” w 2021 r. w województwie świętokrzyskim dla uczniów klas I-III” finansowanym z Ministerstwa Sportu. Program przewidywał 20 zajęć dla uczniów ze Szkół Podstawowych z gmin: Ćmielów, Wojciechowice oraz Bałtów. Z zajęć pływackich korzystali również uczniowie SP w Ciepielowie, Bałtowie, Annopolu, Siennie, Lipsku.

Wspólnie z nauczycielami z ZSO im. E. Szylki oraz Uczniowskim Klubem Sportowym „Neptun” Ożarów udało się zorganizować zawody pływackie: 28 października 2021 r. XX GMINNE ZAWODY PŁYWACKIE O PUCHAR BURMISTRZA OŻAROWA, w których wzięło udział kilkudziesięciu uczniów ze szkół podstawowych z Gminy Ożarów.

Pływalnia prowadziła kursy nauki pływania dla dzieci i dorosłych. Zajęcia odbywały się w grupach oraz indywidualnie. W naszej pływalni dzieci, młodzież i dorośli mogą zdobyć kartę pływacką oraz specjalną kartę pływacką.

Ze Stadionu Miejskiego w Ożarowie korzystają piłkarze nożni z Klubu Sportowego „Alit” z drużyny 4-ligowej i 6 grup młodzieżowych i dziecięcych oraz klubu OLDBOYS Ożarów. W ramach SKS z boiska wielofunkcyjnego korzystają siatkarze i siatkarki z naszych szkół podstawowych.

Dla naszych mieszkańców udostępnione są 2 korty tenisowe, które cieszą się dużym powodzeniem chociaż w czasie pandemii z kortów mogli korzystać wyłącznie zawodnicy posiadający licencję Polskiego Związku Tenisa.

Wspólnie ze Świetlicami Środowiskowymi z Gminy Ożarów realizowałby był na stadionie projekt „START PO ZDROWIE” dofinansowany przez Fundację Imienia Stefana Artwińskiego w ramach PROGRAMU: FUNDUSZ INICJATYW OBYWATELSKICH „ŚWIĘTOKRZYSKI FUNDUSZ LOKALNY”. W trakcie projektu przeprowadzono zawody i pikniki dla uczestników 5 świetlic z Ożarowa, Wyszmontowa, Janowic, Pisar i Lasocina.