CZYTELNICTWO GMINNE
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie z filiami
1 675
Liczba zakupionych książek w 2021 r.
78 632
Liczba książek w 2021 r.
984
Liczba zbiorów specjalnych w 2021 r.
40
Liczba gier planszowych w 2021 r.
2 145
Liczba czytelników w 2021 r.
36 485
Liczba wypożyczeń ogółem w 2021 r.
2 504
Liczba wypożyczonych czytelnikom na zewnątrz gazet i czasopism w 2021 r.
1 511
Liczba udostępnień książek i gazet na miejscu w 2021 r.
Dotacja podmiotowa dla Bibliotek Publicznych w 2021 r.:
832 900 zł
+8,03%
do roku 2020
najważniejsze Osiągnięcie
5 miejsce w województwie świętokrzyskim w rankingu bibliotek ogłoszonym przez Instytut Książki i Rzeczpospolitą
wrzutnia na książki
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom czytelników, a także dbając o czas, wygodę i bezpieczeństwo biblioteka uruchomiła wrzutnię biblioteczną, usytuowaną przy wejściu do biblioteki głównej. Jest to urządzenie dające możliwość samodzielnego, bezkontaktowego zwrotu wypożyczonych w bibliotece materiałów.
Czytelnicy korzystając z samoobsługowej wrzutni mogą oddać materiały biblioteczne gdy biblioteka jest nieczynna.
Używanie wrzutni jest bardzo proste. Książki umieszcza się w środku dzięki uchylnej klapce za którą znajduje się specjalna półka. To właśnie na niej należy umieścić zwracane książki, a następnie zamknąć klapę wrzutni.
projekty
Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących - Czytak dla osób niewidomych i niedowidzących - projekt Stowarzyszenia Larix. Osobom niedowidzącym wypożyczany jest nieodpłatnie sprzęt oraz nagrywane książki do słuchania. Obecnie mamy 2 stałych czytelników, którzy systematycznie korzystają z tej usługi. Katalog Larixa zawiera ok. 2.600 książek o różnej tematyce.
IBUK LIBRA - biblioteka wykupiła dostęp do elektronicznych zbiorów, do ponad 2.000 tytułów książek głównie naukowych i popularno-naukowych. Czytelnicy korzystają z usługi bezpłatnie, po wcześniejszym pobraniu z placówki kodu dostępu.
LEGIMI - biblioteka cyfrowa z dostępem do ponad 6.5000 e-boków , dostępna dla czytelników po pobraniu kodu dostępu.
ACADEMICA - Centralna Wypożyczalnia Międzybiblioteczna Publikacji Naukowych. Program jest pilotowany przez Bibliotekę Narodową. W bibliotece uruchomiono terminal systemu CWPN, na którym czytelnicy mogą na miejscu korzystać z publikacji cyfrowych. System ACADEMICA oferuje: pełnotekstowe przeszukiwanie setki tysięcy współczesnych publikacji naukowych, artykułów, monografii podręczników i skryptów - szczególnie przydatny osobom uczącym się i studiującym.
Mała książka wielki człowiek - kolejna już edycja projektu dla trzylatków realizowana przez Instytut Książki, mająca na celu zachęcenie rodziców do jak najwcześniejszego czytania dzieciom. W ramach projektu biblioteka otrzymała 40 pakietów wyprawek zawierających książki dla maluchów oraz ich opiekunów.
Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile przypadająca corocznie 19 kwietnia w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji biblioteka prowadziła zajęcia online.
działalność kulturalno-edukacyjna
Akcja Randka w ciemno z książką - niespodzianka książkowa z cytatem z okazji walentynek.
Akcja Bibliolato 2021 - zajęcia skierowane do dzieci młodszych pozostających, w okresie wolnym od nauki, w domach. W okresie letnim zajęcia odbywały się w reżimie sanitarnym we wszystkich placówkach. Wzięło w nich udział 429 dzieci .
X edycja Narodowego czytania Moralności Pani Dulskiej - we współudziale z MGOK, zorganizowana w tradycyjnej, stacjonarnej formule, a nagranie z tego wydarzenia zostało udostępnione na stronie Urzędu Miejskiego, Biblioteki i FB. Imprezie towarzyszyły okolicznościowe wystawy dotyczące czytanego utworu, autorki. W lektorów wcielili się przedstawiciele władz samorządowych, radni, nauczyciele, młodzież, seniorzy, członkowie DKK i stowarzyszeń.
Narodowe Czytanie w tradycyjnej formie odbyło się w Jakubowicach i Lasocinie zorganizowane przez tamtejsze Filie biblioteczne we współpracy z Klubem Seniora i szkołą podstawową.
zobacz to jeszcze raz!
Spotkania autorskie:
dla dorosłych: z ppłk Danutą Augustyniak, połączone z promocją książki 30 lat za kratami oraz z podróżnikiem Robertem Gondkiem,
dla dzieci: w formule online oraz tradycyjne z Renatą Piątkowską - O przysłowiach, przesądach oraz Danielem Odiją - Wokół Lema.
Dyskusyjny Klub Książki działający we wszystkich placówkach: w Ożarowie, Glinianach, Jakubowicach i Lasocinie gromadzący czytelników, którzy chcą i lubią w miłej atmosferze podyskutować o przeczytanej książce. W 2021 r. mimo trwającej pandemii i obostrzeń zorganizowano łącznie 25 spotkań, w których wzięło udział 180 osób.
Śladem pisarzy - wyjazd członków DKK na Stawisko do Muzeum Marii i Jarosława Iwaszkiewiczów.
Konkursy plastyczne i literackie - prowadzone tradycyjnie i online np. Zakochaj się w książce, Uśmiechnij się bajko, Kartka dla mojej Walentynki, Mój przyjaciel kot.
Pasowanie na czytelnika.
Zajęcia literacko-plastyczne np.: Za dużo marchewek, Franklin i książka z biblioteki.
Akcja Żonkile - zajęcia online dla uczniów szkoły podstawowej.
Imprezy biblioteczne: Tydzień Bibliotek, Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, Noc Bibliotek.
Piknik Rodzinny, Ogólnopolski Dzień Seniora - zabawy ruchowe, konkursy, część artystyczna.
Książka na telefon - nieodpłatne dostarczanie do domu książek czytelnikom z problemami ruchowymi. W dobie pandemii także seniorom obawiającym się zakażenia.
Akcja Uwolnij książkę - polegająca na nieodpłatnej wymianie książek między czytelnikami i biblioteką (książki ubytkowane oraz nieewidencjonowane, przekazane przez czytelników).
Akcja Cała Polska czyta dzieciom, w której uczestniczy placówka główna w Ożarowie. Podczas spotkań z dziećmi bibliotekarze i zaproszeni goście czytali rozmaite bajki, opowiadania i legendy, a przedszkolaki wykonywały prace plastyczne. Zorganizowano 21 spotkań, w których wzięło udział 206 dzieci.
52 książki w 52 tygodnie - konkurs dla czytelników.